Hiljuti näitas telekast laskesuusatamist ja Veiko noorem poeg küsis, kas need püssid on rasked ka? Ta julges oletada, et eks nad ikka ole rasked. Sellepeale küsis Oskar: „Kas siis sellepärast nimetataksegi seda raskesuusatamiseks?“
Suusatamise rasked ajad on kohe-kohe sulavetega lahkumas ja rattahooaeg saabumas koos rändlindudega....
Viimane aeg on ka oma ratas sõidukorda seada. Paljudele on selleks mulluse viimase võistluse numbri eemaldamine ning roostes keti õlitamine.
Selleks, et esimesel võistlusel ei tabaks Sind üllatus kulunud piduriklotside, mittetöötava käiguvahetuse või mõne muu sarnase ebameeldivuse näol tasub ratas aegsasti üle vaadata. Olulised sõlmed mida kontrollida on:
-
piduriklotsid
-
kett
-
Kassett (tagumised hammakad)
-
trossid ja kõrid
- hüdraulika
-
käiguvahetaja litrid
-
esihammakate seisukord
-
keskjooksu laagrid
-
kaelakausid
-
jooksude laagrid
- amordid
Kuidas seda kõike teha?
Piduriklotsid. Oma silm on kuningas. Vaata üle, kas piduriklotsi on piisavalt alles. Viimase vindini ei ole mõtet klotse sõita. Kuivades oludes võib viimane veerand pikalt vastu pidada. Mudasema ilmaga võib pikemal võistlusel pool klotsi (Legendid räägivad ka esimesel Haanja 100-l nullini sõidetud tutikatest klotsidest) hävida.
Kett. Selleks, et tabada keti vahetuseks õige moment on vaja ketimõõdikuga määrata aegajalt keti kulumisastet. Kui kett "lõpuni" sõita tuleb lisaks ketile välja vahetada ka kassett ja esihammakad. Õigeaegselt ketti vahetades saad teha seda 3-4 korda ilma kassetti-esihammakaid vahetamata. kokkuhoid missugune.
Kassett. Kui vahetad väga kulunud ketti siis on mõistlik ka kassett ära vahetada. Uus kett ja kulunud kassett ei hakka koos tööle. Kett hakkab mõne käigu puhul "üle andma".
Trossid ja kõrid. Korra aastas on mõistlik uute vastu vahetada nii käiguvahetaja kui piduritrossid ja kõrid. Aasta jooksul satub kõri sisse igasugust sodi mis takistab trosside liikumist kõris. Kui tross ei liigu hästi siis ei vaheta ka käiguvahetaja käike korralikult.
Hüdraulilised pidurid. Kontrolli, ega õhku süsteemis ei ole. Kui pidurit "pumbates" jääb link samasse asendisse on süsteem korras. Kui link muudab pumbates asendit (tõuseb kõrgemale), tuleb pidureid õhutada.
Käiguvahetaja litrid. Kui need on väga teravatipuliseks kulunud siis on mõistlik need välja vahetada. Litritel on oluline roll tagumise käiguvahetaja töös.
Esihammakate seisukord. Kui mõne hammaka hambad on teravatipuliseks kulunud siis on viimane aeg see välja vahetada. Võistlusolukorras tugevamalt vajutades võib kett seal üle anda. Olles sadulas püsti võivad meestel strateegiliselt tähtsad organid väääga haiget saada.
Keskjooksu laagrid. Loksuta keskjooksu ristisuunas. Loksu ei tohi seal olla. Keskjooksu ringi ajades ei tohi sealt kosta mingit raginat, kõrinat, ruginat ega mulinat.
Kaelakausid. Vajuta esipidurit ja liiguta ratast edasi-tagasi. Loksu ei tohi seal olla. Kui on, siis pinguta kaelakausse. Liiguta lenksu paremale-vasakule. See peab toimuma takistusteta. Kui ei, siis lase kausse lõdvemaks ja vaata, et loksu sisse ei jääks. Kui Sa tasakaalu ei leia vajavad kaelakausid välja vahetamist. Kaelakausid on olulised juhitavuse ja ratta jäikuse seisukohalt.
Jooksude laagrid. Toimeta sarnaselt keskjooksu laagritele.
Amordid. Kontrolli rõhku amortides. Seda võib teha nn silma järgi võttes arvesse kõhutunnet. Täpse lahenduse saad Quarq Shockwiz seadmega. Seadme ise saad loomulikult Hobispordist:-)
Jooksude kodune remont on ülaltoodutest kõige keerulisem. Kui Sa kahtled oma oskustes siis vii ratas oma mehhaaniku kätte.
Aga jupid osta Hobispordist:-).
Tööriistade osas aitame ka.
Muretut veeremist,
Riho