Kas tasub osta kasutatud pedaale ja rattakingasid?
Ikka tasub. Kui eelarve on kitsas, siis on igati mõistlik vaadata teise-ringi toodete poole. Vaata üle, et king oleks korralik, pealis poleks talla küljest lahti rebenenud või rebenemas, takjapaelad või muud kinnitussüsteemid toimiks ja 'ise' lahti ei tuleks. Proovi mõlemat kinga jalga ja tee ka paar sammu. Kui suurus on sobilik ja sisetunne ütleb, et väärt diil, osta ära. NB! Usalda oma nina. Kui nina on vastu, jäta tehing pooleli.
Kas klotsid peavad olema kingaga kaasas? Kasutatud kingi ostes võib juhtuda, et klotsid on juba talla all olemas. Sellisel juhul tasub paluda müüjal need eelnevalt eemaldada.
Milleks, ma ju tahan klotse ka?! Klotsid on kulumaterjal ja neid tuleb aegajalt ikka vahetada. Sageli kipub olema nii, et nende klotside eemaldamine osutub suuremaks katsumuseks kui vastutuult 100km läbimine ratta seljas. Seda siis tänu kulunud poldi peadele või kinni oksüdeerunud keermetele. Piisavaid vahendeid omamata võib see kodustes tingimustes osutuda võimatuks ning esialgu kokku hoitud raha tuleb jätta kuhugi töökotta, kus poldid välja meelitatakse või puuritakse. Aga alati võib ka vanemad, abikaasa, lapsed kodust välja saata, MacGyver'i filmidest õpitu meelde tuletada, varustada end vandesõnade leksikoniga ja katsumus vastu võtta.
Kui klots on kulunud, siis on oht jalg pedaalist lahti tõmmata. Kui see toimub spurtimisel või jõuliselt tõusu võttes, võib jalg pedaalist vabanedes õhus sellise kaarega kõrvast mööda vihiseda, et ka Van Damme muutub kadedaks. Kahjuks järgneb selle korralik maokas, mida ainult tõeline masohhist naudiks. Minu soovitus on, et klotsid osta kindlasti uued. Vajalikud seibid ja poldid tulevad klotsidega alati kaasa.
Mida peaks silmas pidama kasutatud pedaalide ostmisel? Enne kauba ülevaatamist tee natuke kodutööd. Uuri, kust ja millise hinnaga sa leiad pakutavatele pedaalidele klotsid. Võib juhtuda, et satud sellist tüüpi pedaalide otsa, millele klotse saad ainult välismaisest netipoest tellides. Seda kas tänu aegunud mudelile või mudeli rariteetsusele. Vaata, et nende kuju poleks füüsiliste mõjutuste tagajärjel moondunud või purunenud. Seda on lihtne teha mõlemat pedaali võrreldes. Kui need ikka teineteisest erinevad, siis tasub pidurit tõmmata või targematelt nõu küsida. Heida pilk ka sellele kohale, kuhu toetad võtme pedaali kinnitamiseks või eemaldamiseks rattalt. Kui see on juba 'ümaraks' keeratud, tasub kukalt kratsida ja mõtteid mõlgutada. Ratta külge sa need saad, aga kas ka kätte, kui vaja?! Veereta pedaali võlli ja proovi seda loksutada. Kui loksud puuduvad ja võll veereb pehmelt on tõenäoliselt tegu väärt kaubaga. Pisike krõbin laagrites võib teha ettevaatlikuks, aga see ei pruugi olla põhjus paanikaks. Nii nagu rummud jooksudel, nii ka pedaalid vajavad aegajalt hooldust. Lahtivõtmist, puhastamist, määrimist. Hinda oma võimeid ja vahendite olemasolu, rehkenda võimaliku lisakuluga teeninduses ja kui kõik see ei muuda ostu ebaotstarbekaks, lööge käed.
Millist pedaali ma peaks eelistama? Tootjat valides on see rohkem maitseasi. Ei saa öelda, et üks oleks teistest selgelt kehvem või teine tunduvalt parem. Kõik sõltub kasutajast ja tema kasutusharjumustest ning eesmärkidest. Kui otsid pedaale maastikurattale, siis otsi ka maastikurattale mõeldud pedaale. Samuti võiks soovitada linnarattale samu pedaale, kuna nendele sobivate papudega saab ka pisikese jalutuskäigu ette võtta. Maanteeratta pedaal ja king sobib rohkem treenimiseks, kuna nendega kõndimine on ääretult ebamugav (duck walk) ja lisaks kulutab see meeletu kiirusega ka klotsid. Selle vältimiseks kasutatakse spetsiaalseid klotsi katteid. Aga ka need pole mõeldud pidevaks kasutamiseks ja need katted tuleb enne ratta selga istumist eemaldada ja kuhugi tasku toppida ja pärast jälle vastupidi.
Mida ma võiks veel teada? Näiteks seda, millal Ümera mehed ordurüütlitel kiivri lömmi lõid? Aga kui pedaalidest, siis ehk infoks uute kohta: Kui ostad poest uued pedaalid, on nendel klotsid alati kaasas ja selle pärast muretseda pole vaja. Kui lugemisest veel villand pole, loe ka SEE ARTIKKEL LÄBI.