Luumen ja Lux?
Lampi valides komistame tihti valgusti omadusi kirjeldavate näitajate otsa: Luxid, Luumenid, Wattid? Mida need tegelikult tähendavad?
Järgmise artikliga toome sellesse teemasse veidi valgust.
Selleks et lambi omadusest tõelist pilti saada, tuleks need kaks mõõtühikut omavahel ühendada.
- SIGMA-ELEKTRO GmbH
LUUMEN (lm) – valguse kogus, mida valgusallikas suudab toota (vaata lisa: https://et.wikipedia.org/wiki/Luumen või inglise keeles https://en.wikipedia.org/wiki/Lumen_(unit)).
OPTIKA – kogub LEDi poolt tekitatud valguse vihuks, suunab selle soovitud kujul ja suunas peaaegu ilma igasuguste kadudeta.
LUX (lx) – valgustihedus (intensiivsus), näitab valguse intensiivsust valgustatava objekti teatud punktis.
WATT (W) – võimusus W = V x A (pinge x elektrivoolu tugevus). Valgusallika võimsus ei anna valguse vihu omadusest adekvaatset infot. See näitab valgusti effektiivsust. Kui palju võimsust ta vajab antud valgusvoo tootmiseks. Mida väiksem on võimsuse vajadus, seda suurem on kasutegur (akud kestavad kauem).
- Mida suurem on Luumeni väärtus, seda rohkem valgust lamp suudab toota.
- LUX annab infot heledusest teatud punktis lambi ja optika poolt tekitatud valgusvihus.
- Üks LUX on ühe Luumeni tugevuse valguse hajumine ruutmeetrisele pinnale (võrdselt kogu pinnale). Näiteks kui LED'i valguskogus on 1000 Luumenit ja see koondatakse 1 ruutmeetrisele pinnale on valgustihedus sellele pinnal 1000 LUX jne.
- OPTIKA määrab valgusallika poolt tekitatud valguse jaotuse.
- Mida rohkem OPTIKA valgust ühte punkti koondab, seda suurem on LUX väärtus.
- Hea optikaga lamp valgustab lähedal olevaid, külgedel ja eemal paiknevaid objekte võrdselt hästi. Loomulikult hajub iga valgusvihk lõpuks atmosfääris ja lõppmatuseni ei suuda seda koondada ükskõik kui hea optika.