Skip to main content
 

Talv on peagi käes ja paljud meist on ratta konksu otsa riputanud. Aga osa meist, kes lihtsalt ei suuda ilma olla,  jätkavad sõitmist ka talvel. Ratta ettevalmistus talviseks sõiduks on eraldi teema ja seda oleme ka lahanud SIIN , seekord aga tahaks rääkida rohkem rehvidest.
Milline rehv on talviseks sõiduks parim valik?

 

Talvise sõidu aspektist saab rehvid väga laias laastus jagada kaheks - naast- ja naastudeta rehvid. Naastrehvid on abiks jäistes oludes, samuti on neist kasu kui satud ootamatult mustale jääle (seal pead ise ka mees olema, sest must jää liiga tihti ei andesta).

Kui aga teed on puhtad ja jääd/lund ei ole aga temperatuur siiski madal, saab ettevaatlikult opereerides hakkama ka naastudeta rehvidega. Alati on heaks kombinatsiooniks ka naastrehv ees ja naastudeta rehv taga. Miks just nii? Reeglina kukutakse ja kaotatakse kontroll just tänu esiratta libisemisele. 

Milline rehv ei võta ära sõidumõnu ja veereb ka talvel?
Naastrehvid peavad küll hästi, kuid lisavad päris korralikul määral veeretakistust. See ka üks põhjus miks oleks hea kasutada ainult ühte naastrehvi ees.
Tavalised naastudeta rehvid veervad paremini, aga mitte kõik. Ekslikult arvatakse, et pehmema kummiseguga rehvid on talviseks sõiduks parim valik.
Pehme rehviseguga rehvidel on talvel sõites heaks omaduseks nende veidi parem pidamine mitte liiga külmades oludes.

 

Sellega ka head omadused lõpevad. Pehme segu ei pea vastu meil laialdaselt kasutusel olevale graniitkillustikule. Kui sul on talvel pidevalt rehvi purunemise probleeme ja pöia sees on kõik ok, siis suure tõenöosusega on su rehvid liiga pehme seguga. Suvised kerged ja pehmed võistlusrehvid ei ole talveks kuigi hea valik.
Lisaks torkekindluse puudumisele on väga pehmetel võistlusrehvidel talvisel sõidul veel üks suur miinus - nad ei pruugi veereda. Tänu oma elastsusele ja külmale ilmale ei taasta rehvi kontaktpind teelt lahkudes oma algset kuju piisavalt kiiresti. Ehk nad pehmendavad sõitu aga nad ei vabasta seda deformeerumise tulemusena tekkinud energiat piisavalt kiiresti ja sõit muutub tuimaks ja raskeks. See ei ole tingitud ainult mitte kummisegust vaid kogu rehvi ehitusest, karkassist jne.
Tugeva kummiseguga rehvid võivad olla veidi ebamugavamad sõita aga nende veeretakistus on väiksem. Ehk unustage talvel kõik ContaGrip ja MaxxGrip jne kummisegud. Maastikurataste puhul otsige Schwalbelt näiteks SpeedGripi seguga, Maxxiselt DualCompoundi seguga rehve. Teistel tootjatelt on ka olemas kõvema seguga variante. 

Kui sõidad graveli või linnarattaga siis on hea valik näiteks Continental TopContact Winter ja näiteks Schwalbe Marathon rehvid. Need on ka torkekindlamad ja pevad vastu graniitillustiku kurjale hambale.
Naelrehvid on samuti tugevama kummiseguga, nende suurem veeretakistus tuleb naastudest. Siin on head valikud Schwalbe Marathon Winter (120 naela kahes reas) , Winter + (240 naela neljas reas) ja Continental Contact Spike (120 naela kahes reas).
Soovitame proovida ka naastrehve tubelessina kasutada. Kuigi rehvitootjad seda otseselt ei ütle, saab need kõik väiksema või suurema vaevaga ilma siserehvita peale pidama.Tubelessina sõites on veeretakistus ka tuntavalt väiksem.

Ei muud kui head pidamist ja head veeremist!

 

Minu konto

Kontakt

Riveante OÜ

Tüve tn 22a
13418 Tallinn, Estonia

Võta ühendust: +372 50 26 200

Reg nr: 11473210