Jooksud on kahtluseta sinu jalgratta kõige olulisemad osad. Need mõjutavad kõike alates kiirusest ja juhitavusest kuni mugavuse ja sooritusvõimeni. Kas sul on raskusi oma jalgrattale parima jooksude komplekti leidmisega? Siinses üksikasjalikus juhendis võtame läbi põhitegurid, mida tuleb ideaalsete jooksude valimisel arvestada. Pole vahet, kas sa oled algaja või vilunud võidusõitja, see juhend aitab kindlasti teadlikult otsust teha.
Pärast siinse juhendi lugemist tead rohkem järgmiste asjade kohta:
- Erinevad jalgrataste tüübid, erinevad jooksude tüübid
- Jooksude valiku olulisus erinevatel maastikel ja pinnastel
- Valikus olevate jooksude tüübid
- Materjalid, millest jalgratta jooksusid valmistatakse
- Kuidas rattapöia laius mõjutab sooritusvõimet ja juhitavust
- Sinu sõidustiilile sobiva kõrgusega pöia valik
- Rummud – sugugi mitte vähetähtsad asjad
- Kokkuvõte
Erinevad jalgrataste tüübid, erinevad jooksude tüübid
Tõenäoliselt tead sa kõiki jalgrataste tüüpe, millel saab kasutada tippklassi jooksusid. Vaatame seda loendit veel kord:
- maanteerattad
- mägirattad
- kruusarattad
- temposõidu- ja triatlonirattad
- trekirattad
Kõigile neile viiele kategooriale on saadaval erinevat tüüpi jooksud, mis peamiselt erinevad detailide poolest. Paljudel juhtudel saab jalgrattaid ja jooksusid vastastikku vahetada, kuid kuna jooksud erinevad üksteisest otstarbe poolest, on ka nõuded erinevad. Näiteks temposõidu ja triatloni jooksude puhul on oluline ainult kiirus, kuna mägirataste ja kruusarataste jooksudel on kõige tähtsamad juhitavus ja kaal.
Jooksude valiku olulisus erinevatel maastikel ja pinnastel
Ideaalse jooksukomplekti valikul mängivad olulist rolli nii maastik, kus sa sõidad, kui ka pinnas – sillutatud või sillutamata. Kui sa oma maanteerattaga sõidad siledatel asfaltteedel, on parimate tulemuste saavutamiseks esmatähtsad väike veere- ja õhutakistus. Kui sa aga ronid üles mägedesse, annab väike mass sulle kõige suurema eelise.
Temposõiduks ja triatloniks vajad maksimaalset aerodünaamikat, eriti tugeva tuule korral. Kõrge pöiaga või mõnikord isegi süsinikkiust ketasjooksud annavad tuntava eelise. Mõnikord võidad pikematel sõitudel terveid minuteid.
Aga maastikul? Vali kindlasti laiema pöiaga jooksud. Laiematele pöidadele saad panna laiemad rehvid, mis on maastikule ideaalsed, pakkudes optimaalset juhitavust ja haarduvust.
Ning lõpuks spetsiaalselt trekijalgratastele mõeldud jooksud. Neil jalgratastel pole pidureid, mistõttu on tarvis täiesti teistsuguseid rummusid. Samuti pole trekiratastel käike ega vabajooksu, nii et erikonstruktsiooniga tagarummule tuleb kinnitada vaid üks ketiratas. Trekirataste jooksude puhul on fookus jäikusel ja puhtal kiirusel.
Valida olevate jooksude tüübid
Põhimõtteliselt on jalgratastele kahesuguseid jooksusid: clincher ja tubular. Mõned aastad tagasi lisandus ka ilma sisekummita tubeless variant , mis hakkab tasapisi kujunema uueks standardiks. Clincher-jooksud on kõige tavalisemad ja neil on lohv (sisekumm), mida saab tühjenemise korral kergesti vahetada.
Tubular-jooksudel seevastu on ühenduskohtadeta rehv, mis on otse pöiale liimitud. Kuigi tubular-jooksud on kergemad ja pakuvad sujuvamat sõitu, võib neid rehvi tühjenemisel olla raskem parandada.
Lohvita jooksud pakuvad sulle tegelikult parimat mõlemast maailmast. Lohvita sõit tagab suurepärase juhitavuse, rehvi tühjenemisel aga võid ikkagi lohvi selle sisse panna. Spetsiaalne lohvita kasutamiseks mõeldud rehv paigaldatakse pöiale ilma lohvi kasutamata. Rehvi serv kinnitub pöiale ning kuna pöiale on paigaldatud õhukindel lint ja lohvita ventiil, saabki rehvi õhku kaotamata täis pumbata. Lisaks tuleb rehvi sisse lasta natuke tihendusmaterjali (lateksit), mis tagab täiendava kaitse. Väike torkevigastus? Lateks täidab augu ja enamasti nii, et sina seda ei märkagi. Vägev, kas pole?
Materjalid, millest jalgratta jooksusid valmistatakse
Jalgratta jooksusid valmistatakse mitmesugustest materjalidest, sealhulgas süsinikust, alumiiniumist ja terasest. Igal materjalil on omad eelised ja puudused, alates kaalust ning lõpetades jäikuse ja hinnaga. Seega on uute jooksude ostmisel oluline teada oma vajadusi ja loomulikult ka eelarvet.
Süsinikjooksud on kaugelt kõige kergemad ja ka kõige kallimad, kuna alumiiniumjooksud on taskukohasemad ja pakuvad madala profiiliga pöia kasutamisel pehmemat kulgemist.
Kuidas rattapöia laius mõjutab sooritusvõimet ja juhitavust
Rattapöia laius on veel üks oluline tegur, mida arvestada ideaalsete jooksude valikul. Laiem pöid võib pakkuda paremat stabiilsust ning võimaldab paigaldada laiemaid rehve. Eriti just maastikujooksude puhul pakub see rohkem mugavust ning paremat juhitavust ja sõiduomadusi. Maanteejooksude puhul tekitab lai pöid väiksemat õhutakistust tänu paremale aerodünaamikale.
Pöia õige laius sõltub sinu sõiduviisist ning sellest, millist tüüpi jalgratast ja milliseks otstarbeks sa nende jooksudega kasutad. Aastate jooksul on laiemad pöiad muutunud standardiks. Tänu uutele arusaamadele ja paljudele katsetustele oleme teada saanud, et laiem pöid annab paremad tulemused peaaegu igasugustes tingimustes.
Sinu sõidustiilile sobiva kõrgusega pöia valik
Rattapöia kõrgus mõjutab sõidustiili ja -omadusi mitmel moel. Kui sa otsid oma uutele tippklassi süsinikjooksudele õiget pöia sügavust, tuleb arvestada järgmisi tegureid:
- Sõidustiil: sinu sõidustiil, kasutatav jalgratas ja maastik, kus sa tavaliselt sõidad, mõjutavad sinu vajadustele ideaalse pöia kõrgust.
- Aerodünaamika: kõrgemad pöiad on parema aerodünaamikaga ja seega ideaalsed temposõiduks, triatloniks ja maanteesõiduvõistlusteks, kus tuuletakistuse vähendamine on oluline.
- Stabiilsus: madalamad pöiad tagavad palju stabiilsema sõidu külgtuules ja sobivad seega paremini tuulistesse oludesse. Samuti teeb see omadus nad sobivaks ratturile, kes eelistab juhitavust ja stabiilsust aerodünaamikale.
- Mugavus: pöia kõrgus võib mõjutada ka sõidumugavust. Kõrgema pöiaga rattad on tavaliselt jäigemad ja vähem „andestavad“, kuna madalamad pöiad on paindlikumad ja pakuvad mugavamat sõitu.
- Mass: rattapöia kõrgus mõjutab ka jooksu massi, mis omakorda võib mõjutada jalgratta juhitavust ja sooritusvõimet. Kõrgemad pöiad kipuvad olema raskemad, madalamad jällegi kergemad. See võib olla oluline jalgratturile, kes püüab näiteks parandada oma mäkketõususuutlikkust.
- Eelarve: kõrge pöiaga jooksud on pigem kallimad, nii et õigete jooksude valikul võib olla tarvis ka eelarvet silmas pidada.
Lõppkokkuvõttes sõltub jalgratturile parim rattapöia kõrgus tema isiklikest vajadustest ja eelistustest, sealhulgas tema sõitude tüübist, tavapärasest sõidumaastikust ja isiklikust sõidustiilist. Oluline on neid tegureid arvestada ja valida pöia kjõrgus, mis kõige paremini vastab sinu eripärastele vajadustele ja eelistustele jalgratturina.
Rummud – sugugi mitte vähetähtsad asjad
Olles põhjalikult üle vaadanud eri tüüpi pöiad ning nende mõju juhitavusele ja sõiduomadustele, ei saa loomulikult unustada ka rattarummude tähtsust.
Kui sul on kavas osta uus jooksude komplekt, ära unusta ka mõelda, millised rummud sinu vajadustega kõige paremini klapivad. Tippklassi süsinikjooksudele õigete rummude valimine on oluline, sest need täidavad otsustavat rolli nii sooritusvõime kui ka jooksude vastupidavuse osas. On mõningad tegurid, millega arvestada rummude valimisel tippklassi süsinikjooksude jaoks. Paneme need sinu jaoks ritta.
- Vastupidavus: kvaliteetsed rattarummud peavad olema vastupidavad ja välja kannatama kõrgest sõidutempost põhjustatud koormuse.
- Mass: rumm moodustab suure osa jooksu üldmassist, kergemad rummud võivad aidata parandada nii sooritusvõimet kui ka kiirendust.
- Ühilduvus: veendu, et valitud rummud ühilduksid sinu jalgratta raami, kahvli, pidurite ja ülekandesüsteemiga.
- Laagrid: rummu laagrite kvaliteet võib oluliselt mõjutada sõidusujuvust ja jooksude vastupidavust. Vali alati kõrge kvaliteediga täppislaagrid, mis on mõistagi vahetatavad.
- Võlli tüüp: Saadaval on mitmesuguseid standardvõlle, sealhulgas kiirkinnitiga, võlliga ja muidki. Veendu, et valitud rummud ühilduksid sinu jalgrattal kasutatava kinnitusega.
- Ülekandesüsteemi ühilduvus: rummusid valides vaata hoolikalt üle oma jalgrattal kasutatav ülekandesüsteem, kuna mõned süsteemid võivad nõuda spetsiaalseid rummutüüpe/tirri südamikke.
Nagu näha, on oluline valida rummud, mis vastavad sinu sõidustiili vajadustele ja ühilduvad sinu jalgrattaga. See tagab sulle ideaalse tasakaalu vastupidavuse, kaalu ja sooritusvõime vahel.
Kokkuvõte
Olles ära maininud kõik olulised punktid, mida uute jooksude valimisel arvestada, järgneb meie lõppkokkuvõte.
Jalgratta õigete tipptasemel jooksude valimine on kriitilise tähtsusega otsus igale ratturile, kes püüab tõsta oma sooritusvõimet ja sõidunaudingut maanteel või maastikul. Arvestada tuleb mitmeid võtmetegureid, sealhulgas sõidustiili, materjale, rattapöia kõrgust ja rummu kvaliteeti. Hoolikalt neid tegureid kaaludes ja valides jooksud, mis sobivad sinu isiklike vajaduste ja eelistustega, saad rattasõidul nautida paremat kiirust, juhitavust, mugavust ja vastupidavust. Ükskõik, kas sa oled tõsine sportlane või lihtne pühapäevarattur, kõrge kvaliteediga jooksudesse investeerimine võib oluliselt tõsta sinu üldist sooritusvõimet ja sõidunaudingut.
Kui sul on mingeid küsimusi või vajad isiklikku nõustamist on jalgrattale uute jooksude valimisel, ära kõhkle meiega ühendust võtmast. Oleme sinu teenistuses.
FFWD jooksude valikuga saad tutvuda siin.