Käisin hiljuti Saksamaal Stuttgardis Silverbacki 2014 aasta mudeleid vaatamas ja proovimas. Annan lühikese ülevaate kuuldust ja kogetust.
Esmalt Silverbacki plaanidest. Vaatamata lühikesele ajaloole (Silverback asutati 2004, Euroopas asuv uurimis- ja arendusosakond loodi 2010) on saavutused arendustöö osas märkimisväärsed. Näiteks saavutas maanteeratas Scalera 2012 Eurobikel disaini peaauhinna. Pikemate plaanide kohaselt soovitakse aastaks 2020 jõuda 5 parima rattatootja hulka. Kõlab tuttavalt? Nähes arendustööd mida Silverbackis tehakse usun, et see on täiesti reaalne.
5 parimat palun mitte segi ajada 5 suurima rattatootjaga. Silverback hoiab oma mudelivaliku suht väikese. Tehakse ainult neid mudeleid mis on oma klassi parimate seas. Keskpärasusega ei rahuldata.
Mis siis uudist?
-
Tehnika arengu osas tundub, et viimased paar aastat on pendli efekti hea näide. 26" pealt jooksid tootjad hurraga 29" peale, nüüd liigutakse keskele, ehk 27,5" poole. Silverbacki valikus olid juba käesoleval aastal nii 27,5“ kui 29“ rattad. Rajalt on saadud korralikku tagasisidet ja mudeleid on täiustatud.
-
Maanteerattaid toodetakse üha enam karbonraamiga, aluraamide osakaal väheneb.
-
Kui mõned aastad tagasi tuldi välja thru-axle amortidega, siis tänaseks on turul ka thru-axle tagumise ratta kinnitused.
-
Parandatud on FS rataste tagavedrustust.
-
Turule tullakse rattaga mille geomeetria on disainitud 27,5“ taga- ja 29“ esijooksule.
-
Tootjad panustavad üha enam ka disainile, suureneb nende klientide hulk, kes ostavad „silmadega“, vaadates disaini ja hinda.
Vaatamata viimasele väitele Silverbacki puhul kompromisse hinna/kvaliteedi osas ei tehta:
-
Kõikidel ratastel kasutatakse ainult Shimano komponente. Ka neid (nt vändad, rummud, pidurid jne) mida mõni tootja odavamatega asendab.
-
Kõikidel maastikuratastel kasutatakse täispikkuses kõrisid. See tagab käiguvahetuse ja pidurite laitmatu pikaajalise toimimise.
-
Kõik raamid (nii torude kuju kui omadused ning geomeetria) on disainitud Silverbacki inseneride poolt. Nn tehase poolt toodetud torusid ega raame ei kasutata.
-
Kasutatakse uusi ja/või kallimaid tehnoloogiaid ja materjale, et saavutada parem ja esteetilisem tulemus.
-
Jälgitakse, et sarnaste rataste puhul oleks kaalu /spetsifikatsiooni/hinna suhe turu parimate seas.
Kõikide mudelitega ja spetsifikatsioonidega sõita ei jõudnud. Keskendusin sellele mis rohkem huvi pakkus.
Maanteeratastega sõitsin loomulikult maanteel. Ringi sisse jäi vaikseid linnatänavaid kus sai kiirendada, pidurdada ja kurvitada. Maanteel oli ca 3 km pikkune laskumine 100m kõrguste vahedega. Siis sõitsin paar km sirget. Tagasi oli siis sama tee mäkke.
Maastiku rattaid testides olin heas seisus. Stuttgarti ümbrus oli pinnase mõttes sarnane tüüpilise Eesti metsaalusega. Kuna oli kuiv siis radade põhjad olid kõvad. Samas oli näha, et vihmade ajal on need olnud savised ja libedad, kohati ka pehmed. Kive ja juurikaid oli minimaalselt ca sama palju kui Rakke või Rõuge metsaalustel. Laskumised olid pikad, kohati ka järsud. Tõusud samuti. Tegin kõikide maastikuratastega ühe kindla ca 15 min pikkuse testringi, et tulemused oleks omavahel võrreldavad. Päris pikka loodis olevat sirget metsa all ma ei leidnudki. Katsetused kuidas ratas sirgel kiirust hoiab tegin ca 300m pikkusel kruusalõigul. Ringi sisse jäi ka 1 pikem laskumine kõrguste vahega 120m ja sama rada tõusuna. Siin oli nii järsemaid kui laugemaid sektoreid, kiiremaid ja aeglasemaid pöördeid, veidi kive, juurikaid, savi sisse sõidetud pikirööpaid jne.
Muljed rajalt:
Maanteerattad:
Scalera – Ainult ülivõrded: väga jäik, kiirendus väga hea, mäkke läks väga hästi. Väga hästi juhitav. Kurve oli väga hea võtta. Esitluse parim emotsioon. Raam väga aerodünaamiline. Tõsi küll, aero omadusi kuskil testida ei saanud. Tõeline tipp võistlusratas.
Space – piisavalt jäik, sõita mugav. Kahjuks proovisin seda pärast Scalerat. Enam sellist emotsioonilaksu kätte ei saanud. Aga tegu on kõva kesklassi pilliga. Ühtegi halba sõna selle ratta kohta öelda ei saa. Lihtsalt pärast Scalerat tundus ta veidi tuimem. Tegelikkuses väga OK pill. Just selle taseme ratastega sõidab valdav enamus Filtri sarjas osalejaid.
Maastikurattad:
29“FS alu Sprada - 29“ ja 2 amorti tasandab väga kergelt kõik ebatasasused. Kõrge. Sõitis probleemideta üle palkide kuhu ülejäänud rattad takerdusid (ka Slider). Kõrge keskjooksu (raskuskeskme) ja pikkuse tõttu kiiretes kurvides kohmakam kui väiksemad rattad. Sirgemaid ebatasaseid laskumisi oli hea võtta. Kurvilistes kohtades bussjuhi tunne. Seda võimendas ka 70cm lenks. Samas lühike chainstay teeb ta omas klassis siiski hästi juhitavaks. Kiirenduse poolest uimane (uimasem kui teised). Pärast tehnilist osa kiirendamine problemaatiline, enne tuli 2 amorti lukku panna. See võttis aega. Kokkuvõtteks - mõnus looduses kruiisamise ratas. Kohtade peale võistlemiseks veidi uimane. Samas takistused rajal ei ole probleemiks.
29“ alu Sola – üle takistuste veereb ilusti. Juhitavusega saab hakkama. Kiiretes kurvides siiski kohmakavõitu. Parem siiski kui Sprada. Kiirendus enamvähem. Oma klassi kohta OK. Keskmise hinnaklassi kvaliteetne maratoni pill
29“ karbon Storm – Raam jäik, kiirendus hea, ronib hästi. Laskudes kuuletub ok-lt. Samas teravates kurvides siiki kohmakavõitu. Samas kui sellega veidi harjutada? Tiptop Samsungi ja TRM pill. XC-l ja Kolmapäevakutel ei tohiks väga hätta jääda.
27,5 FS alu Slider – Väga hea tehniliste raja ratas, eriti sobivad laskumised ja hüpped. Kiiretes kurvides hea juhitavus, 2 amorti hoiavad kindlat kontakti maaga. Enne kiirendust amortide lukustamine on võistlussituatsioonis aeganõudev. Samas metsas sõidu nautimiseks väga hea, Juurikased kolmapäevakud sobivad väga hästi, Freeride on tema element.
27,5 alu Slade – Hea juhitavus ning maatikukõlbulikkus. Mäest üles ronib ilusti. Selles osas 29“ga suurt erinevust ei tundnud. Suht ergas. Eriti kui 29“ seljast ümber istud. Sobib ratturile kes sõidab nii Samsungit kui Kolmapäevakuid.
27,5 carbon Syncra – Ülihea maastikutunnetus. Ratas kuuletub väga täpselt igale käsklusele ja annab maastikult väga kiire ja adekvaatse info toimuva kohta. Kurve saab kiirelt läbida, kiirendus katsealustest maastikuratastest parim, ronib väga hästi ka tehnilisi tõuse. Siinkohal erinevust 29“ga ei tunnetanud. Kerguse ja jäikuse poolest ronis nn jõulistest tõusudest paremini üles.
279 Signo – 279 tähendab siin, et tagajooks on 27,5" ja esijooks 29". Amort on 140mm käiguga, tõusudel saab ta lihtsalt 110mm peale seadistada. Nii muutub ratta geomeetria ronimiskõlbulikuks. Tõenäoliselt muutub freeriderite seas populaarseks. Moskva kottpüks (loe: freerider) Sergei Maltsev kiitis tema omadusi kiirete, tehniliste ja järskude laskumiste tehnilisematel lõikudel. Samas väga kurvilistele radadele soovis ta siiki Sliderit.
Strake – Väga kerge ja silmapaistva disainiga linnaratas. Jäin linnavahel korra seisma, et muuta lenksu asendit. 2 kohalikku hakkasid kohe uurima mis ratas see on, kuidas tehtud jne. Mehhaaniline ketas ei ole muidugi teab mis tipp, aga esteetilisem ja efektiivsem kui V pidur.
Riho Ever